Żoliborz ma na imię na Alina

Niewątpliwie rzeźba autorstwa Henryka Kuny jest nieodłącznym elementem, a tym samym symbolem naszej dzielnicy. Niedawno obchodziliśmy 85. rocznicę usytuowania „Aliny z dzbanem” w fontannie w Parku Żeromskiego. Postać,przez niektórych nazywana po prostu „Dziewczyną z dzbanem”, przedstawia Alinę ze słynnego dramatu Juliusza Słowackiego. Rokrocznie zdobiona wiankiem z kwiatów i czerwonymi koralami postać pozdrawia lewą rękąwchodzących do parku spacerowiczów. Mimo wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, w tym Powstania Warszawskiego, „Dziewczyna z dzbanem” niezmiennie zdobi nasz park. Jak przypomnieli organizatorzy wydarzenia, nie zawsze tak było, gdyż w 1991 roku skradziono statuę, która później uległa zniszczeniu. Na szczęście złodziei udało się znaleźć, a Alinę przywrócić na jej pierwotne miejsce, aby dalej pozdrawiała mieszkańców dzielnicy i przybyłych gości. W 2000 roku żoliborscy radni postanowili ustanowić „Alinę”oficjalnym symbolem dzielnicy. Od 2011 roku żoliborzanie (i nie tylko) spotykają się, aby uczcić dzień usytuowania figury w Parku Żeromskiego. 

Dla nas jest to podwójna okazja do świętowania, ponieważ pierwszy raz od wielu miesięcy mogliśmy się spotkać w tak dużym gronie – oczywiście z zachowaniem odpowiednich zasad i rygorów. Po wysłuchaniu koncertu Anki Anya, Kamila Pawlickiego, Antka Budy, Justyny Kantorowicz i Wiesława Ożarka, mogliśmy obejrzeć pokaz kolekcji „Sen o Warszawie” Agnieszki Wyrwał. Całe wydarzenie zakończyło wspólne tańczenie poloneza. 

Mam nadzieję, że Alina – symbol cnoty i uczciwości – wpisze się lokalną i ogólnopolską świadomość. Gorąco liczę na to, że również w przyszłym roku i za sto lat będziemy mogli świętować razem kolejne urodziny Aliny. 

Hubert Zarzycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *