O nas

Wilsoniak – z miłości do lokalnościi

To my – redaktorzy, warszawiacy – ci z dziada, pradziada i ci z przypadku. Pasjonaci Żoliborza, hobbyści lubujący się w lokalnej działalności i ci mniej zaangażowani, rzeźbiący kunszt literacki. O sobie mówimy Wilsoniaki, a łączy nas chęć tworzenia – dla Was, drodzy czytelnicy. Nasz bezpłatny społeczno-historyczny miesięcznik kolportujemy na terenie Żoliborza i Starych Bielan. Poruszamy sprawy związane z dzielnicą, Warszawą, ale nigdy nie zabraknie wariackich felietonów i fascynujących opowiadań.

Nazwa ,,Wilsoniak” nawiązuje do centralnego placu dzielnicy, Placu Wilsona, który jest osią spajającą Żoliborz. Redaktorów spaja nasz wydawca, będący pomysłodawcą gazety, młody społecznik Wiktor Jasionowski. Pierwsze wydanie pojawiło się we wrześniu 2016 r. Od 2018 r., nazwą nawiązujemy do pierwszej żoliborskiej gazety – ,,Głosu Żoliborza i Marymontu”. Inspiracje czerpiemy z tradycji dwudziestolecia międzywojennego. Czy nam się udaje? Sami oceńcie.

Masz pytania? Chciałbyś do nas dołączyć lub umieścić reklamę – skontaktuj się z nami!

Karolina Molska
Redaktor naczelna


Studiuję European Politics and Economics na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem absolwentką żoliborskiego liceum i działałam w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy Żoliborz jako Zastępczyni Przewodniczącego.

Interesuję się polityką i aktywizmem – uczestniczyłam w licznych szkoleniach dotyczących tej tematyki. Uwielbiam psy, pracuję w teatrze, a w wolnym czasie lubię słuchać podcastów o tematyce kryminalnej.

 Wiktor Jasionowski
wydawca

Od małego byłem zaangażowany w sprawy Żoliborza – wpierw Parku Sady Żoliborskie i Powązek, z czasem kolejnych części dzielnicy. Jestem harcmistrzem hufca Żoliborz. Doktorantem nauk o polityce na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletnim członekiem zarządu naszej Komisji Dialogu Społecznego oraz trzykrotnym przewodniczącym Żoliborskiego Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego. Obecnie jestem radnym dzielnicy z ramienia PO RP. Jestem zwolennikiem kompromisu i pracy organicznej. Jestem człowiekiem Niemena.

Monika Miłosz
Monika Miłosz
Kropka nad Ż

Być może spokrewnienie z Czesławem Miłoszem sprawiło, że w ślad za wujem zdecydowałam się studiować polonistykę. Fascynuje mnie język i szeroko rozumiany sposób komunikacji. Zawodowo zajmuję się działaniami z zakresu Public Relations, szczególnie w obszarze związanym ze służbą zdrowia. Od lat śledzę żoliborską narrację lokalną, a „Wilsoniak” pomaga mi ją aktywnie współtworzyć. Społeczne zaangażowanie realizuję w ślad za moimi pradziadkami, dziadkami oraz rodzicami, ponieważ jestem przedstawicielką czwartego pokolenia żoliborzan.

bartek Michalski

Bartek Michalski
zastępca naczelnej
Od dziecka mieszkam w dzielnicy, na Marymoncie, Starym Żoliborzu, obecnie na Powązkach. Tu chodziłem do podstawówki, liceum i teraz na studia. Przedkładam sprawy lokalne nad to co w kraju i na świecie. Żywo interesuję się tym co się dzieje w sąsiedztwie. Od lat obserwuję życie dzielnicy i staram się także poprawić jej funkcjonowanie poprzez działania oddolne.
Prywatnie jestem miłośnikiem kotów, podróży, muzyki, filmu i dobrego jedzenia.

 

Hubert Zarzycki
Gorący Żoliborz


Z zamiłowania tancerz, artysta. Zwykle zdystansowany, czasem wariat. Przez wiele lat aktywnie uczestniczyłem w życiu społecznym Warszawy, a szczególności jej zielonego płuca – Żoliborza. Służba żoliborskiej młodzieży pokazała mi jak wiele wytrwałości, determinacji, a przede wszystkim spokoju potrzeba, aby osiągać wyznaczone cele. Długie dyskusje, nawet na najtrudniejsze tematy są moją pasją. Zawsze imponowała mi praca radiowca, dziennikarza, czy redaktora.

Martyna Pacholak

Felietonistka


Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo. Od zawsze zakochana w Warszawie, muzyce i dobrym jedzeniu. Uwielbia długie rozmowy przy kawie, bo to właśnie z nich czerpie inspirację do napisania
kolejnych tekstów. Martyna w swoich felietonach opowie o tym, co ją w
życiu codziennym denerwuje, smuci, ale także bawi i inspiruje.

Wiktor Zając
Redaktor działu Sprawy społeczne

Społecznik, członek Stowarzyszenia Żoliborzan, członek i wiceprezes, a także współzałożyciel Stowarzyszenie Zatrasie. Do tej pory studiował na Wydziale Prawa
i Administracji oraz na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Były kursant w szkole projektowania wnętrz Artstudio na Żoliborzu. Współpracował również ze Stowarzyszeniem Powojenny Modernizm. Autor licznych artykułów dwumiesięcznika Życie WSM. Zaangażowany również w protest NIE dla Mostu Krasińskiego oraz w problematykę zabytków, kultury, ładu przestrzennego jak i infrastruktury w dzielnicy. Członek Żoliborskiego PiS.

Olga Lewandowska
Redaktorka działu Bielany

Olga jest młodą miłośniczką literatury i znawczynią słowa. Studiuje polonistykę na UW. Prywatnie kocha siatkówkę i swojego milusińskiego – kota.

Naszym czytelnikom przybliża wiadomości ze świata, nie tak dalekich Bielan. W Wilsoniaku znajdziecie również jej felietony i przeprowadzone przez nią wywiady.

Antoni Kostrzewa
reaktor


Młody ambitny esteta, rozpoczynający w tym roku studia architektoniczne w Londynie, na łamach „Wilsoniaka” przedstawi nam swoje spojrzenie na kwestię architektury i urbanistyki dzielnicy.

Antoni jest mieszkańcem Żoliborza Historycznego, stałym bywalcem Parku Żeromskiego i cukierni przy pl. Wilsona. Entuzjastą sztuki, filozofii oraz sportów walki. Z łatwością obroni swoje koncepcje.

Katarzyna Busłowska
korekta językowa

Kasia nasza korektorka studiuje na międzywydziałowych studiach humanistycznych na UW, obejmujących zagadnienia z historii sztuki, socjologii i polonistyki. Jest osobą wszechstronną, ukończyła liceum plastyczne w Częstochowie, działała przy projektach związanych z kulturą żydowską, ale przede wszystkim to aktywna działaczka, która dba o prawa kobiet i walczy o godne traktowanie zwierząt.

Julia Keane
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Jestem aktywisytką w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, moją misją jest, by wszyscy obywatele Polski usłyszeli o kryzysie klimatycznym i poczuli się za niego współodpowiedzialni. Dobrze się odnajduję w pracy w mediach, lubię pisać, a tworzenie treści, które mają rzeczywisty wpływ na dyskurs publiczny, daje mi ogromną satysfakcję. Uwielbiam Warszawę, dobre kino i sztukę awangardową.

Marysia Bykowska

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Jestem aktywistką w Warszawskim oddziale Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Moim celem jest szerzenie informacji o postępującej zmianie klimatu i skutkach z tego wynikających. Chcę by mieszkanki i mieszkańcy całej polski, zaczęli czuć się odpowiedzialni za przyszłość najmłodszych i kolejnych pokoleń. Czuję się jak ryba w wodzie występując, bądź pisząc o klimacie. Poza aktywizmem, uwielbiam ciszę, spokój i dobrą książkę.

Marysia Lisicka

Grafika/Ilustracje

Studentka grafiki Akademii Sztuk Pielnych w Warszawie, interesuje się także fotografią, architekturą i historią Warszawy. Mieszkam rzut beretem od zoliborza- na Starych Bielanach, ale w wolnych chwilach jeżdżę na rowerze i spaceruję po żoliborskich uliczkach, gdzie przez lata odwiedzałam dwie moje babcie. Gdy tylko możliwe wyjeżdżam trochę dalej, zazwyczaj na górskie wycieczki, narciarskie szlaki czy inne krajoznawcze wyprawy.

Damian Kujawa

Bielany

 

Student bezpieczeństwa wewnętrznego. Człowiek pozytywizmu i grafoman. Zafascynowany kulturą anglosaską, Fryderykiem Nietzschem i Freudem. Od urodzenia związany z Bielanami – tutaj działa społecznie m.in. poprzez lokalne inicjatywy, budżet partycypacyjny oraz poprzez przypominanie lokalnej historii. Redaktor kilku portali internetowych o tematyce politycznej. W wolnych chwilach lubi spacerować ze swoją suczką Lolą oraz tworzyć grafiki komputerowe.

Kamila Snopek

fotografia, blogerka

Warszawianka związana zarówno z prawobrzeżną, jak i lewobrzeżną częścią stolicy. Absolwentka archeologii i studentka fotografii urodzona nie w tych czasach, w których powinna. Pasjonuje mnie przeszłość zapisana na starych zdjęciach i to o niej opowiadam w swoich tekstach. W wolnym czasie oglądam klasykę kina, czytam i wędruję po świecie z aparatem.

Pisali z nami

Sonia Matlak

b. redaktor naczelna

Doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, warszawianka od trzech pokoleń, rozkochana w Warszawie od zawsze, wierzy we współpracę międzypokoleniową, działalność lokalną oraz modernizację przy zachowaniu szacunku dla tradycji, prywatnie miłośniczka zwierząt, sportu i długich rozmów.

Weronika Karwowska

b. z-ca redaktor naczelnej

Redaktorka działu kultura, studentka dziennikarstwa i fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana z Żoliborzem. Tu spędziła dzieciństwo, tu dojrzewał jej gust i poczucie estetyki. Zafascynowana fotografią, kochająca kino. Weronika opowie o tym, co się wydarzyło, oraz poinformuje, w którym z żoliborskich wydarzeń warto uczestniczyć.

Aleksander Konarzewski

b. z-ca redakor naczelnego

Prezes Stowarzyszenia Młodych Żoliborzan. Współzałożyciel Projektu Żoliborz. W latach 2010 – 2016 członek Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.
Malarz, wielbiciel Witkacego, toteż i piszący cichy piewca duszy dawnego Żoliborza.
Krzysztof Grabbed Grabek

– redaktor działu motoryzacja. Po świecie palonej gumy i wysokooktanowej benzyny nawigował Was będzie K. Grabek – student kierunku Public relations i marketing medialny w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego pierwszym słowem była „Toyota”, a w wieku dwóch lat swoimi pytaniami sprawił, że mama omijała szerokim łukiem wszystkie żoliborskie parkingi. Jak mało kto wie, gdzie bezpiecznie postawić auto przy placu Wilsona. Przemierzył Bałkany pełnoletnim samochodem.

Michał Maciąg

Z wykształcenia politolog, ostatnio odczuwający presję czasu z nadmiaru zainteresowań i pasji. Każdy luźniejszy wieczór to dla niego ogromny dylemat, czy sięgnąć po książkę… Jeśli tak, to jaką? Wyruszyć na kolejną wysokogórską wyprawę, przypasać miecz i wyruszyć na eksplorację kolejnego fantastycznego świata, a może udać się na intelektualną przygodę z Michelem Foucaultem? Jeśli nie książka, to może pędzel i czas spędzony wśród moich leśnych elfów. Czasem jednak siedzenie w domu nie wystarcza, trzeba wyjść w świat. Co wtedy? Piłka nożna, góry, tenis, squash, kulinarne podróże, czy może turlanie kostek?

Dominika Hoyle

ilustratorka

Młoda artystka sztuk wizualnych i nowych mediów. Urodzona w Londynie, wychowana na Starym Żoliborzu, gdzie obecnie mieszka. Wyższe wykształcenie zdobywała tak w Polsce jak i w Anglii. W swojej pracy artystycznej skupia się na życiu codziennym, w którym widzi niezwykłe prawdy. Każdego dnia zadaje sobie pytania na których odpowiedzi stara się odnaleźć w różnych źródłach kultury. Uważa, że los i przypadek to silne zjawiska, które są nieodzowną częścią jej życia. Bawią ją między innymi absurd, brzydota, niedopasowanie i łamanie konwenansów. Obecnie jej grafiki są publikowane na łamach kilku gazet

Klaudia Ziemiańska

Od zawsze kochająca podróże, pochodzi z Wielkopolski, rok mieszkała w Ankarze, a od 3 lat podziwia Warszawę z perspektywy mieszkańca. Magister nauk politycznych UW, obecnie zawodowo realizuje się jako manager firmy. Od lat młodzieńczych działała społecznie. Rodzinnie związana ze światem poezji. Główne zainteresowania to: stosunki międzynarodowe, myśl polityczna i podróże z plecakiem. Jej mocną stroną jest łatwość nawiązywania kontaktów.

Kasia Pruszkiewicz

felietony

 

Studiuje dziennikarstwo z fotografią na Uniwersytecie Warszawskim. W kręgu jej zainteresowań znajduje się przedwojenna architektura miast, a w tym modernistyczna zabudowa Żoliborza. Wobec literatury nie przechodzi obojętnie, a wieczory lubi umilać dobrym jedzeniem, co sprzyja amatorskiemu gotowaniu. Ceni sobie przestrzeń i swobodę, dlatego często decyduje się na długie spacery. W swojej wizji przyszłości jak ze snu, chciałaby odrestaurować jeden z pałaców na Dolnym Śląsku, aby móc w nim zamieszkać, dając mu nowe życie.

Konrad Tarnopolski

Warszawianin z krwi i kości. Politolog i teolog, którego pasją jest historia. Pokazuje świat dużym i małym. Dla dorosłych organizuje otwarte spacery w ramach portalu „Warszawa z buta”, dla mniejszych gry i wycieczki po mieście, a najmniejszych – własnych urwisów Jacka, Romka zabiera gdzie się tylko da. Jako przewodnik i wychowawca zwiedza różne zakątki Polski, co dzielnie zanosi żona Dorota. Jest pracownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim. Dlaczego chce pisać o Warszawie i oprowadzać po niej jej mieszkańców? Bo fascynuje go to miasto. Czuje się z nim związany – jego prapradziadek był słoikiem warszawskim jeszcze w czasach cara Mikołaja II. Pradziadkowie byli członkami spółdzielni WSM i od lat 30-tych mieszkali „za Warszawą” na Żoliborzu.

Jędrzej Skawina

Z dzieckiem w świat

W świat dzieci oaz opieki nad nimi wprowadzi nas wieloletni harcerski opiekun dzieci i fizjoterapeuta, mieszkaniec Bielan i Żoliborza.

Ola Milanowska

ilustracje

Studentka Architektury na Politechnice Warszawskiej, mieszkanka Sadów Żoliborskich.
Od małego nie rozstaje się z ołówkiem i szkicownikiem, a wakacje najchętniej spędza na plenerach, pokazując na szkicach to, czego nie wychwyci fotografia.
Poza dbaniem o szatę graficzną, Ola przybliży nam architektoniczną historię Żoliborza i omówi współczesne realizacje.