RUDAWKA

FIGURA ŚW. JÓZEFA W NOWEJ SZACIE

Historia renowacji figury św. JÓZEFA z Dzieciątkiem przypada na rok 2006, co potwierdza zgromadzona przeze mnie dokumentacja.

Kapliczka usytuowana na terenie pozostającym w użytkowaniu W.S.M. nie mająca właściciela, nie widniejąca w rejestrze zabytków ruchomych, stała się wielkim problemem do ewentualnego wsparcia finansowego.

Na przestrzeni lat w sprawie renowacji tej unikalnej, pięknej rzeźby, ulegającej stopniowej degradacji miały miejsce właściwe interwencje także z poparciem urzędującego wówczas burmistrza Dzielnicy Żoliborz.

Wszystkie zabiegi zainteresowanych osób, a także radnych, nie doszły do skutku z niezależnych przyczyn. Zainspirowana przez znajomą mi mieszkankę z Osiedla RUDAWKA podjęłam spontanicznie rzucone wyzwanie nie mając właściwego rozeznania w danej sprawie.

Kontynuacja tematu w sprawie renowacji kapliczki i rozpoczęcie starań z mojej strony nastąpiło w roku 2015. Jak się okazało wyzwanie, którego się podjęłam przerosło mnie. Cóż, nie było ono na miarę przeciętnego mieszkańca. Będąc wieloletnim społecznikiem czyniłam wszelkie możliwe starania na różnych szczeblach oraz na łamach prasy lokalnej, gdzie w swoim czasie włączył się m. in. także społecznik p. Wiktor Zając. Niestety problemy związane z renowacją figury św. Józefa okazały się wyjątkowo trudne. Szereg złożonych podpisów przez społeczność lokalną została zignorowana przez większość członków Rady Osiedla, w której to pełniłam wówczas funkcję Zastępcy do Spraw Kultury i Oświaty. Choć napływały pisma interwencyjne i maile w przedmiotowej sprawie to ze strony decydentów spotkały mnie dodatkowe przeszkody i utrudnienia. Dla tak szczególnej i pięknej rzeźby, podziwianej przez wielu znawców i zwolenników renowacji nie było aprobaty wśród decydentów. Kiedy znalazłam się w patowej sytuacji Boża opatrzność zmieniła bieg wydarzeń. Przedstawiciele Fundacji Ochrony Zabytków i Techniki w Warszawie poszukując mnie, po zapoznaniu się z artykułem lokalnym odnośnie kapliczki, nawiązali ze mną kontakt. Sprawa nabrała profesjonalnego obrotu, dzięki któremu kapliczka znalazła się w rejestrze zabytków ruchomych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wcześniej nadesłał odpowiedź na mój wniosek w tej sprawie. Błędne oznaczenie działki na której stała Figura św. Józefa okazało się kolejną przeszkodą, w związku z czym Pani Prezes niezwłocznie przejęła sprawę w swoje ręce nadając jej skuteczny bieg. Dzięki właściwemu zadziałaniu Pani Prezes WSMu wraz z pilotażem – św. Józef powrócił na swoje miejsce w „nowej szacie” i to w dniu szczególnym, bo w dniu Święta Świętej Rodziny Jezusa, Józefa i Maryi, czyli 30.12.2022r.

Wieloletnia bitwa o renowację kapliczki wygrana dzięki skutecznym działaniom Pani Prezes Barbary Różewskiej w duecie z Radą Nadzorczą – z którą wygospodarowano środki na tak istotny cel.

Autor społecznik Krystyna Kociszewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *