Polska dla Sprawiedliwości Klimatycznej

25   września   Młodzieżowy   Strajk   Klimatyczny   Polska   ponownie dołączy  do     światowej mobilizacji. Sprawiedliwość klimatyczna – oto temat przewodni protestu w tym miesiącu.

Aktywiści i aktywistki MSK po raz kolejny wychodzą na ulice, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że kryzys klimatyczny powinien być traktowany priorytetowo. Właśnie teraz przypominają o wynikającej z niego niesprawiedliwości społecznej. Protestujące i protestujący mówią, że to osoby żyjące poniżej progu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego (zwłaszcza kobiety, dzieci i osoby starsze), nieuprzywilejowane, należące do rdzennych społeczności; padają ofiarami skutków zmiany klimatu w największym stopniu. Przeświadczenie, jakoby wszystkich nas dotykały one tak samo, jest absurdalne – nie odzwierciedla realiów kryzysu. Walka o sprawiedliwość klimatyczną, składową sprawiedliwości społecznej, musi być inkluzywna, skutkować równouprawnieniem, pokojem i empatią do drugiej osoby.

Mieszkańcy oraz mieszkanki Europy Środkowej znajdują się na uprzywilejowanej pozycji i należy to podkreślać. Nie każda i nie każdy z nas ma takie same zasoby do walki z kryzysem klimatycznym, Musimy więc stanąć w obronie osób najbardziej pokrzywdzonych. Musimy wziąć na siebie brzemię społecznego aspektu kryzysu klimatycznego.

Młode osoby działające w MSK, czują, że ich głos jest pomijany i bagatelizowany w debacie publicznej. Argumentują – to przyszłość najmłodszych i przyszłych pokoleń jest zagrożona, z powodu bierności rządzących. Traktowane i traktowani są jak dzieci, mimo że dojrzałością często przewyższają osoby uważane za dojrzałe. Skutkuje to traktowaniem sprawiedliwej transformacji i kryzysu klimatycznego jako sprawę błahą. Budzi wręcz awersję przy podejmowaniu odpowiednich działań.

We wrześniu 30 polskich miast będzie częścią ogólnoświatowego zrywu ruchów klimatycznych, w niektórych miejscowościach część wydarzeń przyjmie formę internetową. Mimo przeszkód cel pozostaje ten sam – rozpoczęcie debaty o najbardziej ludzkiej stronie kryzysu klimatycznego – stronie sprawiedliwości klimatycznej.

W Warszawie protest rozpocznie się o 11.00 na Placu na Rozdrożu. Uczestniczki i uczestnicy miną Sejm RP, następnie przejdą Alejami Ujazdowskimi, Alejami Jerozolimskimi i ulicą Marszałkowską, by zakończyć na Placu Defilad. Emocjonalne przemówienia, skandowanie haseł i wystąpienia w mediach zapewnią warszawiankom i warszawiakom dawkę aktywistycznej energii. Skutków kryzysu klimatycznego, które dają się we znaki już teraz, nie da się przeoczyć – w kwietniu spłonął ogromny obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego, latem nawiedziła nas susza. Wszystkich tych, którzy zaabsorbowani tematem pandemii wydarzeniami politycznymi, nie traktowały i nie traktowali problemu zmiany klimatu jako istotnej części ich życia, MSK zapewnia, że kwestia klimatu nieprędko zniknie z mediów i debaty publicznej.

Nadzieja na lepsze jutro, jaką zawsze dają strajki klimatyczne, już teraz może przerodzić się w działanie. MSK zaprasza na koncert Atmosfera, który odbędzie się 25 września, po strajku, o godzinie 18:00 w Forcie Sokolnickiego, Park Żeromskiego. Na scenie zobaczymy zespoły Bisz

Radex, 3/6 oraz Jazzgot. W trakcie wydarzenia aktywistki i aktywiści przybliżą pojęcie sprawiedliwości klimatycznej oraz przedstawią obszar swoich działań.

W Parku Żeromskiego znajduje się również punkt aktywizmu i informacji klimatycznej – Sprzężenie. To tam aktywiści i aktywistki MSK spotykają się, by wspólnie planować swoje działania.W każdą sobotę odbywa się MSKawka dyżury aktywistów oraz aktywistek, podczas których można porozmawiać, poznać ich osobiście,nie tylko w mediach czy na ulicy. W Sprzężeniu przewidziany  jest szereg innych wydarzeń okołoklimatycznych. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do korzystania z kanałów społecznościowych warszawskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

O proklimatycznych działaniach na Żoliborzu będziemy informować w kolejnych numerach Wilsoniaka, oraz na stronie na Facebooku

Julia Keane, Maria Bykowska

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *