SPRAWIEDLIWOŚĆ KLIMATYCZNA TERAZ!

28 maja o godzinie 9:30 odbyła się demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pod warszawską siedzibą spółki Polskiej Grupy Energetycznej. Młodzi ludzie zwracali uwagę na koszty społeczne, jakie mogą ponieść pracownicy i pracownice kopalni Turów w wyniku nieodpowiedzialnej strategii PGE i polskiego rządu.

Brak planów na sprawiedliwą transformację spowodował, że rozporządzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zatrzymanie pracy kopalni w Turowie jest poważnym wstrząsem dla społeczności górniczej. W obecnej sytuacji ani rząd, ani PGE nie znajdują w sobie winy i nie zamierzają się stosować do rozporządzenia TSUE. Przemiana energetyczna, którą tak bardzo odwleka rząd, jest niezbędna, a zaprzestanie wydobycia w Turowie jest nieuniknione w procesie odejścia Polski od węgla.

„Potrzebujemy sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej i bezpieczeństwo energetyczne, i koszty społeczne, a poczynania rządu do tej chwili nie zapewniają nam żadnej z tych rzeczy.” – mówi Tymek Baranowski, MSK Warszawa.

PGE, jako strona konfliktu, nie chce zaprzestać wydobycia węgla w Turowie, aby nie narazić się na straty finansowe. Perspektywa utraty pracy przez kilka tysięcy ludzi spada na drugi plan. Spółka nie planowała odchodzić od węgla w najbliższym czasie, zatem decyzja o wstrzymaniu pracy Turowa była dla niej zaskoczeniem, które obecnie stara się cofnąć we współpracy z rządem, aby kontynuować wydobycie węgla.

„Turów jest przykładem, który zarazem opisuje cały system. System, gdzie zyski są ważniejsze od człowieka i przyszłości. PGE prowadzi obecnie politykę rozpędzonego wózka, który zmierza wprost na ścianę, a konsekwencje uderzenia poniesie całe społeczeństwo.” – mówi Julia Sobczak, MSK Warszawa.

Podczas pikiety MSK domagało się od PGE i rządu, aby zaczęły prowadzić długofalową, a przede wszystkim rozważną i sprawiedliwą transformację energetyczną. Nie pozostawili również bez komentarza umowy społecznej zawartej między związkami górniczymi a rządem, która zakłada odejście Polski od węgla do 2049 roku.

            „Mówienie o 2049 to mydlenie oczu społeczności górniczej, to dawanie jej fałszywej nadziei, że ten węgiel będzie po co wydobywać.” – Nawojka Ciborska, działaczka MSK Warszawa.

            Protestujący zostawili pod siedzibą PGE brudną pamiątkę – rozsypali węgiel przed wejściem do budynku.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *