Cele klimatyczne na Szczycie Rady Europejskiej

Na szczycie Rady Europejskiej podjęto decyzję o redukcji emisji gazów cieplarnianych tylko o 55% do 2030 roku. Młodzież z całej Europy sprzeciwia się kompromisowi wobec jej przyszłości.

12 grudnia minęło 5 lat od historycznej chwili, gdy delegacje prawie 190 państw z całego świata podpisały Porozumienie Paryskie. Głównym celem tego traktatu jest ograniczenie średniego globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C. Aktualne stanowisko nauki pokazuje jednak, że przy kontynuacji obecnie prowadzonej przez świat polityki klimatycznej scenariusz ten nie jest możliwy do zrealizowania.

Według danych IPCC osiągnięcie celu 1.5°C wymaga rok rocznej redukcji emisji gazów cieplarnianych przez wszystkie państwa o 7,6%. Dla Unii Europejskiej oznacza to redukcję emisji o przynajmniej 65% do 2030. Niestety, europejscy przywódcy i przywódczynie postanowili i postanowiły ,,uczcić” tę rocznicę poprzez podjęcie decyzji, która nadal nie jest zgodna z celami i wymaganiami wynikającymi ze zdania nauki, do których przestrzegania zobowiązały i zobowiązali się 5 lat temu.

O czym dokładnie mowa? Wczoraj, na Szczycie Rady Europejskiej, zostało przegłosowane zwiększenie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych z wcześniejszych 40% do 55% do 2030 roku. Kilka miesięcy temu Parlament Europejski wskazywał na konieczność jeszcze bardziej znaczącego zwiększenia celów redukcji emisji do przynajmniej 60%, bliższego potrzebom, na które wskazywali eksperci i ekspertki. Przed szczytem z dużym zaniepokojeniem patrzono na plany i posunięcia polskiej delegacji, która już w zeszłym roku dała poznać się jako główny sabotażysta ambitnej i zgodnej z zaleceniami nauki polityki klimatycznej. W związku z tym w naszym i wielu innych krajach Unii miały miejsce strajki i różnego rodzaju akcje obywatelskie, wzywające rządy do działań zgodnych z faktycznym stanowiskiem nauki i odrzucenia weta. To także dzięki presji społecznej osoby reprezentujące polski rząd, na czele z Mateuszem Morawieckim, tym razem nie zablokowały propozycji UE. Oznacza to więcej funduszy dla Polski, które mają zostać spożytkowane na przeprowadzenie koniecznych zmian, zwłaszcza w sektorze energetyki.

Co w takim razie jest nie tak? Przede wszystkim, tak jak wspominamy wyżej, takie ustalenia nadal uniemożliwiają osiągnięcie celów redukcji emisji zawartych w Porozumieniu Paryskim, które są rekomendowane przez interdyscyplinarne grono ekspertów z Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmiany Klimatu przy ONZ (IPCC). Prawie tydzień temu minęło 5 lat od podpisania tego dokumentu, a nadal nie podjęto odpowiednich działań, aby zbliżyć nas do spełnienia podpisanych obietnic. To na nas, młode pokolenie, wciąż przerzuca się odpowiedzialność za radzenie sobie w przyszłości ze skutkami katastrofy klimatycznej i za konieczność dokonania w kolejnych latach jeszcze bardziej gwałtownych zmian systemowych, jeśli chcemy uniknąć najgorszego z możliwych scenariuszy. Rząd tym razem wykazał się odrobinę większą odpowiedzialnością niż uprzednio, nie blokując osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej. Nadal jednak oczekujemy dalszego podwyższania celów w Unii Europejskiej oraz odpowiedzialnego działania na szczeblu krajowym. Domagamy od naszego rządu dokonania zielonej, opartej o zasadę sprawiedliwości społecznej transformacji gospodarczej, przeprowadzonej na podstawie wiążących zaleceń ekspertów i naukowców należących do apartyjnej Rady Klimatycznej.

Pandemia Covid-19 pokazała, że jesteśmy w stanie odpowiadać na kryzysy zdrowotne szybko i adekwatnie do skali zagrożenia. Chcemy, by tak samo potraktowano kryzys klimatyczny. Nie ma naszej zgody na to, by decyzje podjęte przez europejskie przywódczynie i europejskich przywódców zakończył się kompromisem w kwestii naszej przyszłości. 10, 11 i 12 grudnia jednoczyliśmy i jednoczyłyśmy się jako globalna społeczność walcząca w ramach akcji #FightFor1Point5 organizowanej przez międzynarodowy ruch młodzieżowy Fridays For Future. Obejmowała ona inicjatywy w formie online oraz “na żywo”, a jej uczestniczkami i uczestnikami są aktywistki i aktywiści z całego świata.

Mikołaj Gumulski

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

One thought on “Cele klimatyczne na Szczycie Rady Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *