„Broadway – nowe ławki i kosze na Zatrasiu”

Trwa realizacja projektu w ramach budżetu partycypacyjnego na 2019 r. pod nazwą „Broadway – nowe ławki i kosze na Zatrasiu”. Projekt zakłada montaż 32 nowych ławek i 22 koszy na śmieci na terenie Parku Osiedlowego Zatrasie (przy górce saneczkowej) oraz wzdłuż tak zwanego „Broadwayu” – ciągu spacerowego łączącego wspomniany Park Osiedlowy i budynek przy ul. Broniewskiego 9A z wejściem do Szkoły Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy (d. Ernesta Che Guevara) przy ul. Przasnyskiej 18A. Na tym terenie znajdowały się zdezelowane ławki (często bez oparcia), a także szpecące jaskrawe kosze na śmieci, z których odchodziła farba.

W ubiegłym tygodniu firma DOL-EK z Tarnowa, która wygrała przetarg ustawiła 25 ławek i 22 kosze na śmieci. Pozostałe 7 ławek zostało przekazanych w depozyt Administracji Osiedla WSM Zatrasie. Powodem jest planowana przez Spółdzielnię modernizacja nawierzchni placu wieńczącego, tzw. „Broadway”. Jest to miejsce, które jest idealne do realizacji różnego typu imprez osiedlowych, poczynając od pikników sąsiedzkich, kina plenerowego, a kończąc na potańcówkach dla mieszkańców, które do tej pory odbywały się przed Społecznym Domem Kultury i Teatrem Komedia w Parku Żołnierzy „Żywiciela”.

Należy tu wspomnieć, że w latach 60-tych XX w. architekt Jacek Nowicki zakładał, że wspomniany plac będzie znajdować się przed, tzw. Domem Społecznym, który nigdy nie został zrealizowany z powodu niewystarczających środków. Mimo, że nie udało się zrealizować tych zamierzeń warto wykorzystać potencjał, który jest. Na placu pojawią się nowe płyty chodnikowe w wymiarach 50×50 cm. Dopiero wtedy 3 ławki zostaną zastąpione nowymi. Pozostałe ławki pojawią się przy jednym z dwóch placów zabaw na terenie parku. Według założenia 3 ławki miały być zastąpione nowymi w celu ujednolicenia. Problemem stał się projekt, tzw. „bazy astronautów” realizowany również w ramach budżetu partycypacyjnego przez Wydział Infrastruktury. Powstały 3 ławki o innym wyglądzie. Te miały być zamienione nowymi, zaś tamte miały być przeniesione w inne miejsce na terenie osiedla, które wskaże Administracja Osiedla. Niestety na tym etapie trwa konflikt między Wydziałem Infrastruktury a Administracją Osiedla z tego powodu, że administracja nie podpisała protokołu zdawczo-odbiorczego w celu oddania placu zabaw do eksploatacji. Mimo, że plac zabaw jest czynny administracja nie poczuwa się do jakiejkolwiek odpowiedzialności za stan techniczny urządzeń.

Na tym etapie rozważane jest dostawienie pozostałych ławek na którymś z dwóch placów zabaw na terenie parku. Dopiero po ustawieniu pozostałych ławek będzie można uznać ten projekt za ukończony. W tym roku na Zatrasiu realizowane są dwa projekty z budżetu partycypacyjnego wewnątrz Parku Osiedlowego. Poza ławkami i koszami od czerwca do września trwa kino plenerowe. Projekt przewiduje 10 pokazów filmowych. Dzięki obu projektom otoczenie to znacząco się ożywiło. W ostatnim czasie Administracja Osiedla odnowiła stare pluskadełko i postawiła kurtynę wodną. W najbliższym czasie będzie zmodernizowana nawierzchnia placu przed wejściem do parku, a także odnowione zostaną drabinki w kształce kostki („małpi gaj”), będące unikatowym elementem małej architektury osiedlowej.

Wiktor Zając

Stowarzyszenie Zatrasie

Ilustracja: Dominika Hoyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *