Obraz Żoliborza

To w jakim kształcie zmienia się dzielnica zależy w dużej mierze od nas samych. To my dokonujemy wyborów względem tego jak władze Żoliborza mają zmieniać nasze otoczenie. Dobrze te,ż by jego twórcy działali zgodnie ze sztuką i techniką w procesie jego tworzenia. Każde dzieło wymaga jednak czasu. Rozumiemy to, ale czasem warto zajrzeć do pracowni. I sprawdzić, czy wszystko idzie tak jakbyśmy sobie tego życzyli. 

Od jesiennych wyborów minęło już kilka miesięcy. 100 dni, które zwyczajowo daje się nowym władzom na zapoznanie z urzędem, upłynęło pod koniec marca. Warto, więc przyjrzeć się dotychczas podjętym działaniom. Jednym z ważniejszych i najbardziej naglących spraw dzielnicy jest kwestia edukacji i zapewnienia żoliborskim pociechom dostępu do instytucji opiekuńczo-edukacyjnych. Kolejną kwestią będącą pod nieustanną obserwacją mieszkańców są zieleń oraz inwestycje. Miłujący kulturę żoliborzanie zainteresowani są i tym obszarem.

W sprawach edukacji podjęto kilka działań i decyzji. Wśród najważniejszych wymienić należy rozpoczęcie budowy szkoły i przedszkola przy ulicy Anny German, o czym informowaliśmy już wcześniej. Poza tym szkoła podstawowa nr 65 na ul. Mścisławskiej zostanie rozbudowana. Trwają prace nad nowym żłobkiem na Żoliborzu Artystycznym oraz powołaniem przedszkola na ul. Szamockiej. Nowy burmistrz Paweł Michalec może, więc w obszarze edukacji pochwalić się szybkimi i znacznymi efektami pracy. W cztery miesiące z szacowanych braków dla 500 uczniów liczba ta spadła do 75. Mamy też nadzieję, że po rozwiązaniu spraw pilnych, efektywność nie spadnie, a jedynie przeniesie się na kolejne kwestie np. sport.

Wśród wielu remontów i inwestycji za najpilniejsze uznano wyremontowanie ulicy L. Rydygiera biegnącej po niedawno wybudowanym i wciąż rozrastającym się Nowym Żoliborzu. Wszyscy tu z zaciekawieniem i dużymi emocjami czekają na decyzje dotyczące nowych nasadzeń. Choć nie zapadły w tej sprawie żadne wiążące ustalenia, zaniepokojeni mieszkańcy nowego osiedla przygotowali już nawet petycję w tej sprawie. Ulica ta, dodatkowo za pieniądze dewelopera, zostanie wydłużona do ulicy Powązkowskiej. Konieczne były przesunięcia środków – w związku z tym ulice Śmiała, czy Felińskiego będą musiały poczekać.

W obszarze kultury dużo mówi się o możliwym ulokowaniu na Żoliborzu, powołanego przez władze miasta, Centrum Filmowego im. A. Wajdy. Rozpoczęła się też dyskusja nad domem kultury – nową instytucją , która zarządzana będzie przez żoliborskie władze. Placówka jest wyczekiwana już od dawna. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie wysłuchania publicznego na jej temat. Wysłuchanie daje możliwość transparentnej dyskusji, w której każdy mieszkaniec czy też stowarzyszenie może zabrać głos i wyrazić swoje oczekiwania, zarówno co do potrzeb na funkcjonowanie nowej instytucji, jak i jej lokalizacji.

Co zmalują nam władze dzielnicy i jaki obraz ukaże nam się za cztery lata? Życzmy sobie by Żoliborz wyglądał tak jak nam obiecano lub chociaż możliwie podobnie, a pracę nad nim przebiegały równie  sprawnie jak obecnie.

Anna Nosek

Ilustracja Dominika Hoyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *