MSK w polskich miastach z banerami „INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY”. MIĘDZYNARODOWA MOBILIZACJA DLA KLIMATU.

Jako społeczeństwo wychodzące z pandemii, musimy myśleć jak zapobiec innym kryzysom. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to priorytet. 19 marca w piątek aktywistki i aktywiści pojawiły i pojawili się w przestrzeni publicznej z hasłem „INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY” (ang. “ANOTHER WORLD IS POSSIBLE”). Działały i działali w ramach kolejnej ogólnoświatowej mobilizacji ruchu Fridays For Future, którego częścią jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Zorganizowały i zorganizowali takie akcje, bo są zmuszone i zmuszeni protestować. Osoby rządzące, które zapowiedziały działania dla klimatu, nadal nie postępują, jakby były one dla nich wiążące. Politycy i polityczki zarówno w Unii Europejskiej, jak i wielu innych krajach na całym świecie, składają deklaracje całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, jednak prawie żaden z nich nie stworzył dokładnego planu jak ten cel osiągnąć.
Aktywistki i aktywiści za granicą rozliczają swoje rządy ze składania obietnic bez pokrycia. Protestujące i protestujący w Polsce są w innej sytuacji, bo osoby u władzy nie wyrażają żadnego zaniepokojenia eskalującym kryzysem klimatycznym. Nie deklarują też żadnych realnych działań mających mu zapobiegać. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie podjął się nawet ustalenia daty osiągnięcia neutralności klimatycznej.
W piątek, ze względu na zagrożenie związane z pandemią oraz brak możliwości tłumnego gromadzenia się, w całej Polsce zamiast charakterystycznych marszy MSK odbyły się symboliczne akcje. W przestrzeni publicznej w dwunastu miejscowościach odbyły się działania, których hasłem przewodnim było właśnie „INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY”. Na ulicach pojawiły się banery oraz malunki o tematyce klimatycznej, a MSK zachęcało do solidaryzowania się z aktywistami i aktywistkami za pomocą mediów społecznościowych.

Archiwum Protestów Publicznych, zrzeszające polskich fotoreporterów i polskie fotoreporterki, stworzyło na marcową mobilizację również „Gazetę Strajkową”, dokumentującą rozwój ruchów klimatycznych w naszym kraju przez ostatnie trzy lata.
Działania w różnych miastach były dostosowane do specyfiki i możliwości każdej grupy lokalnej. W Warszawie aktywistki i aktywiści MSK przygotowały i przygotowali ogromny baner z hasłem przewodnim akcji, z którym pojawiły się i pojawili się rano na Placu Defilad.

  • Wiemy, że tylko dzięki naciskowi obywateli i obywatelek, rzeczywistość, w jakiej żyjemy, może ulec zmianie. Dlatego niezmiennie domagamy się i będziemy domagać się od osób u władzy działań dla klimatu i niezbędnych zmian systemowych – mówi Emilia Rygielska z MSK Toruń.
  • Jako społeczeństwo wychodzące z pandemii, musimy myśleć jak zapobiec innym kryzysom. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to jest priorytet. Obecne dyskusje na temat reform społeczno-gospodarczych w Polsce sygnalizują, że waży się kierunek, w jakim pójdziemy jako społeczeństwo po pandemii. Przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu to priorytet – zaznacza Michał Grzywa z MSK Rzeszów.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny podkreśla, że działania mające umożliwić odbudowę po kryzysie pandemicznym powinny mieć na uwadze przede wszystkim dobrostan Polek i Polaków. W dłuższej perspektywie dobrostan może zapewnić tylko sprawiedliwa transformacja gospodarcza i zapobieganie postępowaniu kryzysu klimatycznego.
Aktywistki i aktywiści MSK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *