Eco jest joli

Większość produktów wytwarzanych przez światową gospodarkę wprowadzanych jest do obiegu w opakowaniach. W sklepach często można spotkać cytrynę w plastikowym pojemniku, pomarańcze, banany i inne owoce, które osłonięte są własną skórką i nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. Rynek pojemników systematycznie się rozszerza w miarę rozwoju gospodarczego kraju. Tymczasem konsumenci traktują opakowania jak odpady, a te stanowią śmiercionośne zagrożenie dla fauny, flory i ludzi. Plastik jest już wszędzie, w każdym oceanie, nawet w odległej Arktyce. Tworzywa sztuczne mają toksyczne właściwości – gdy dostają się do organizmów zwierząt zakłócają prawidłowe funkcjonowanie ich hormonów. Z kolei ryby, które spożywają plastik nie są już dla człowieka tak zdrowym 1§pokarmem jak kiedyś sądzono. Zachodzą nieodwracalne zmiany i w naszym interesie leży by zahamować ich postęp. 

Zamroź to sam

Produkty zamrożone rozwiązują problem trwałości jedzenia. Mogą leżeć w zamrażarce miesiącami, a odmrozić je można w każdej chwili. Problem w tym, że zamrożone owoce i warzywa sprzedawane są w plastikowych opakowaniach. Dlaczego by więc nie mrozić ich samodzielnie? Wystarczy zaopatrzyć się w świeże produkty i wielorazowe pojemniki – problem rozwiązany.

Z własnego kubka smakuje lepiej

Jednorazowe kubki rozdawane są na potęgę w kawiarniach i restauracjach, wynosimy w nich napoje, a po wypiciu opakowanie ląduje w śmieciach. Czy nie lepiej byłoby prosić o nalanie kawy do własnego, osobistego kubka? Zredukujesz w ten sposób ilość zużywanego plastiku, a w niektórych kawiarniach dodatkowo otrzymasz rabat.

Wielorazowa owijka

Folia do żywności ma wiele minusów – jest sztucznym, nieekologicznym tworzywem, które wydziela substancje szkodliwe, a na domiar złego bardzo się klei. Najlepiej zastąpić ją papierem śniadaniowym lub owijką z woskiem pszczelim, która ulega biodegradacji i można jej używać przez długi czas. Można też użyć kartonowego pudełeczka, wtedy kanapka się nie zgniecie. Warto zrezygnować też z aluminiowych naczyń. Istnieje wiele alternatyw dla aluminium – stal nierdzewna, szkło, żeliwo i kamionka.

Chipsom mówimy NIE

Nie dość, że istnieją przeciwskazania zdrowotne do jedzenia chipsów to są one jeszcze pakowane w metalizowany plastik, który w teorii mógłby podlegać recyklingowi, ale ze względu na wysokie koszty nie jest ponownie przetwarzany. Świetnym wyborem natomiast są przekąski sprzedawane luzem, na przykład te z piekarni – pączki, ciasta, wafelki. Warto więc skończyć z chipsami i przekonać się do wyrobów cukierniczych dostępnych bez opakowań.

Jeśli herbata to tylko liściasta

Do zamykania torebek z herbatą bardzo często wykorzystywany jest plastik. Co ciekawe kartonowe opakowanie zazwyczaj owinięte jest dodatkową folią. Biorąc pod uwagę popularność herbaty na całym świecie, możemy sobie wyobrazić ogromne ilości niepotrzebnych plastikowych opakowań, które lądują w kontenerach oraz długo rozkładających się torebek herbaty. Jednak wcale nie trzeba rezygnować z herbaty, aby nie szkodzić środowisku – wystarczy wybierać tę liściastą. Jest tańsza (odchodzi koszt opakowania) i można parzyć ją kilkakrotnie bez obaw, że utraci intensywność smaku. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek z sitkiem i można zaparzać herbatę do woli.

Lody oczywiście w wafelku

Należysz do tych, którzy zamiast wafelka do lodów proszą o kubeczek i sięgają po plastikową łyżeczkę? Wśród znajomych na pewno zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie zje po Tobie wafelek, a jeśli jesz lody w samotności – pamiętaj, że szybciej niż plastikowy kubeczek rozłoży się znienawidzony wafelek.

Naturalne źródła zapachów

Zapach domu jest Twoją wizytówką. Plastikowy odświeżacz powietrza nie dość, że jest drogi to szybko wietrzeje. Wymień go na kwiaty, kadzidełka lub świece. Świetnie sprawdzają się też goździki i pomarańcze, z których można zrobić kule zapachowe. Przepięknie pachną również poduszeczki wypełnione suszoną lawendą. W łazience dobrze sprawdza się eukaliptus, którego zapach wzmacnia para wodna. 

Wielopaki to zły pomysł

Wielopak to sposób na zamknięcie kilku produktów w jednym, plastikowym opakowaniu i nieznaczne obniżenie ich ceny w celu zachęcenia do kupna większej ilości przedmiotów. Lepiej jednak zastanowić się nad tym, czy zaoszczędzenie kilku złotych jest warte zaśmiecania środowiska. 

Do kina ze swoimi okularami

Kino 3D pobija rekordy popularności. Przy każdej wizycie widzowie dostają plastikowe okulary. Warto zakupić własne i nosić je ze sobą na seanse. Można je zamówić w wielu sklepach internetowych.

Szanuj swoje rzeczy

To nie takie trudne – jeśli będziesz lepiej dbał o swój telefon zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o środowisko. Wszystko to, co zawiera plastik i konieczne jest do funkcjonowania w dzisiejszym świecie może służyć dłużej, jeśli zdecydujesz się włożyć w to trochę wysiłku. W ten sposób mniej plastiku wyląduje na wysypisku śmieci.

Marta Socha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *