Budżet partycypacyjny na Żoliborzu

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mamy (jako mieszkanki i mieszkańcy) możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostanie przeznaczona część środków z budżetu miasta.  

Jak działa i czym jest budżet partycypacyjny?

Zasada jest bardzo prosta – każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł na nowy projekt, następnie tworzona jest lista projektów dopuszczonych do głosowania. Wtedy każdy z nas może oddać głos na wybrane przez siebie pomysły. Wygrane projekty (czyli te z największą liczbą zdobytych głosów) zostaną zrealizowane przez Urząd m.st. Warszawy.

W jaki sposób można głosować?

Oddawać głos można na dwa sposoby: papierowo lub internetowo. Opcja stacjonarna to wypełnienie specjalnej karty do głosowania i oddanie jej osobiście w urzędzie dzielnicy (lub w innym wyznaczonym do tego miejscu). Należy jednak pamiętać, że wybierając tę opcję musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz że nie możemy przynieść takiej karty „za kogoś”. Opcja internetowa może być dla większości osób łatwiejsza i zdecydowanie szybsza, ponieważ nie musimy wychodzić z domu, aby oddać głos. W celu zagłosowania onlinewystarczy wejść na stronę: www.twojbudzet.uw.warszawa.pl i zalogować się za pomocą naszego adresu e-mail. Głosuje się, wybierając interesujące nas projekty z listy – musimy pamiętać, że oddanie głosu jest jednorazowe i że nie będziemy mieli możliwości edycji naszych wyborów. Mamy za to dobrą wiadomość dla osób, które jeszcze nie ukończyły osiemnastu lat – Wy również możecie wziąć udział w głosowaniu (będzie to jednak wymagało zgody Waszego rodzica/opiekuna prawnego).

W czasie głosowania możemy wybrać maksymalnie 15 projektów dzielnicowych i 10 projektów ogólnomiejskich. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało aż 2 199 projektów!Do etapu głosowania zostało dopuszczonych łącznie 1 429 projektów (1 300 projektów dzielnicowych i 129 ogólnomiejskich). Warto wspomnieć, że jest to już ósma edycja budżetu partycypacyjnego a oddawać głosy możemy do 30 czerwca. Lista zwycięskich projektów będzie dostępna już 15 lipca. W 2022 miasto stołeczne Warszawa przekaże na realizacjęwybranych przez mieszkańców projektów aż 93 miliony złotych! Jeśli jeszcze nie głosowaliście w tegorocznej edycji, zachęcam Was do odwiedzenia www.bo.um.warszawa.pl,gdzie znajdziecie opisy wszystkich projektów.

Zrealizowane projekty 

Jak już wspomniałam wcześniej, to już ósma edycja budżetu partycypacyjnego – oznacza to, że mieliśmy wiele okazji do zgłaszania i głosowania na projekty żoliborskie w ciągu ostatnich kilku lat. 

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nowy plac zabaw lub ścieżka rowerowa były realizowane z użyciem funduszy pochodzących właśnie z tego budżetu. Podczas następnego spaceru lub w drodze do szkoły czy pracy możecie poszukać w swojej najbliższej okolicy symbolu niebieskiego koła zębatego – jeśli zostało ono umieszczone na ławce, latarni lub w jakimkolwiek innym miejscu oznacza to, że dana rzecz jest zrealizowanym projektem budżetu partycypacyjnego. 

Przykładami projektów realizowanych w trakcie poprzednich edycji są między innymi: „Nowy zieleniec śladami dawnej linii kolejowej na Żoliborzu Południowym”, „Rozruszaj Żoliborz (joga)”, „Skrót rowerowy przy kinie Wisła” czy „Teren sportowo-edukacyjny dla Żoliborza Południowego i Zatrasia przy ul. Krasińskiego”.

Czemu warto jest wziąć udział w budżecie partycypacyjnym?

Budżet partycypacyjny pozwala nam realnie i efektywnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, gdzie brakuje ławek, placów zabaw czy zieleni. Bez takiego programu, dużo ciężej byłoby zwracać się ze swoimi pomysłami bezpośrednio do władz miasta. Budżet skraca tę drogę oraz pozwala nam zaangażować się zgodnie z naszymi możliwościami – możemy zagłosować na wybrane projekty, lub (jeśli mamy pomysł i czas) przygotować i zgłosić własne. Z pewnością, jeśli zauważymty projekt, który uważamy za ważny, warto udostępnić informację o nim i zachęcić znajomych czy rodzinę do oddania na niego głosu. 

Sama obserwuję niebieskie symbole budżetu obywatelskiego w wielu miejscach. Z pewnością są inwestycje i pomysły bardziej lub mniej trafione, jednak sama możliwość decydowania na co zostaną wydane tak duże pieniądze w naszym mieście uważam za świetną okazję do obywatelskiego i lokalnego aktywizmu. Największą zaletą budżetu obywatelskiego jest to, że projekty tworzone są przez mieszkańców dla mieszkańców. 

Gorąco zachęcam do głosowania i zapoznania się z projektami z tegorocznej edycji jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Pamiętajcie, że możliwość oddania głosu upływa 30 czerwca.

Karolina Molska

Ilustracja: Marysia Lisicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *