90 lat sportu na Bielanach

29 listopada 1929 roku Akademia Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach została uroczyście otwarta. Inicjatorem był Marszałek Józef Piłsudski. W tym roku AWF obchodzi swój jubileusz. Jak uczelnia zmieniała się przez te 90 lat?

Powstanie i nazwa

Marszałek Piłsudski doskonale wiedział, jak ważne jest wychowanie fizyczne. Chciał, aby Centralny Instytut Wychowania Fizycznego szkolił przyszłych oficerów i wojskowych. Był wielkim propagatorem sportu. Jako Naczelnik Polski żywo interesował się rozwojem sportu w naszym kraju. Po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku, nadano uczelni nazwę Centralny Instytut Wychowania Fizycznego im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Natomiast w 1938 roku przekształcono struktury uczelni, od tej pory – z przerwą w latach 1949-1990, gdy patronem był Karol Świerczewski – nosi nazwę Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Budynek

Głównym architektem kompleksu był Edgar Norwerth. Chciano stworzyć obiekt z rozmachem, kipiący nowoczesnością. Ogromny, ale w swej formie niezwykle oszczędny i awangardowy. Charakterystycznym elementem jest wysoka wieża przeznaczona na połączenie komina kotłowni, a także na budynek mieszkalny oraz filtry do basenu. Całość została wtopiona w przepiękną bielańską przyrodę. Wszystko to idealnie wypełniało program modernistycznej architektury. Nawet dzisiejszy widok dziedzińca został zaplanowany. Inżynier Norwerth, przechadzając się przez rozległe tereny kompleksu, dostrzegł potencjał w topoli. To tak naprawdę wokół niej Norwerth stworzył cały projekt. Stwierdził, że będzie się ona idealnie komponować z białymi murami budynku i w przyszłości stanie się cudowną ozdobą placu.

AWF artystycznie

Akademia ceni sobie nie tylko sztukę sportową, lecz także sztuki plastyczne. Modernistyczny gmach symbolizuje wyżyny architektoniczne. Spacerując wzdłuż zielonych alejek, z łatwością można przeoczyć rzeźby. Przy bramie głównej stoi Dziewczynka ze Skakanką, rzeźba wykonana przez Alfonsa Karnego. Twórca był blisko związany z CIWF-em, miał tutaj nawet swoją pracownię. Do wykonania tej rzeźby pozowała mu Pani Wiktoria Nawrocka, późniejsza profesor AWF-u. Nieco dalej stoi rzeźba Andrzeja Manczury przedstawiająca Chłopca z Piłką. Do Alfonsa Karnego należy także popiersie Józefa Piłsudskiego, które stoi przy dziedzińcu. Na okres, gdy patronem był generał Świerczewski, popiersie zniknęło, jednak, schowane w Łazienkach Królewskich, powróciło na swoje miejsce w 1990 roku. Idąc Aleją Brzozową nietrudno dostrzec monumentalny wykonany z brązu pomnik Janusza Kusocińskiego, wybitnego sportowca i absolwenta AWF-u. Został on wykonany przez Witolda Korskiego i Józefa Potępy. Pomnik ten przepięknie wygląda zwłaszcza jesienią, kiedy to towarzyszą mu żółte kwiaty forsycji. Na terenie uczelni znajduje się także kamień z głównym hasłem Igrzysk Olimpijskich praz ruchu olimpijskiego – Citius, Altius, Fortius.

Absolwenci

Na warszawskiej AWF studiowali wspaniali sportowcy, działacze i osoby propagujące sport, m.in. Ryszard Bosek, siatkarz, złoty medalista Mistrzostw Świata z 1974 roku, mistrz olimpijski z 1976 roku, słynny narciarz Bronisław Czech, selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Engel, Otylia Jędrzejczak multimedalistka olimpijska, rekordzistka mistrzostw świata i Europy w pływaniu, Jerzy Kulej, jedyny dwukrotny mistrz olimpijski w boksie, lekkoatleci: Janusz Kusociński, Janusz Pyciak-Peciak, Tadeusz Ślusarski, a także Zygmunt Chajzer, Maryla Rodowicz oraz dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz. Warto wspomnieć, że na AWF-ie zostało założone Stowarzyszenie Absolwentów AWF, które dba o relacje i kontakt z absolwentami. W grudniu 2017 roku z inicjatywy tego stowarzyszenia został reaktywowany klub Relax Qultura.

AWF dzisiaj

Obecnie w swojej ofercie uczelnia dysponuje 6 ścieżkami kariery. Oprócz tradycyjnego wychowania fizycznego są m.in. fizykoterapia, pielęgniarstwo oraz turystyka i rekreacja. Na uczelni studiuje ponad 5,5 tys. studentów i studentek. Absolwenci uczelni dbają o zdrowie i kondycję dzieci, dorosłych i starszych. Propagują zdrowy i aktywny styl życia, dzięki czemu mają realny wkład w poprawę zdrowia mentalnego swoich podopiecznych.

Obchody z okazji jubileuszu trwają cały rok, jednak to w listopadzie będziemy hucznie świętować tę okrągłą rocznicę. To właśnie wtedy, 90 lat temu, powołano do życia naszą bielańską akademię.  29 listopada odbędzie się Koncert Jubileuszowy.

Olga Lewandowska

Ilustracja Dominika Hoyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *